Jak oduczyć psa gryzienia?

Gryzienie może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj winne jest wychowanie i nieprawidłowe nawyki z okresu szczenięcego. Jego konsekwencje są prawdziwą zmorą dla właścicieli. Pogryziony dywan i buty to tylko jeden z przykładów zniszczeń. Jak sobie poradzić z tym problemem?

Dlaczego pies gryzie?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak oduczyć psa gryzienia należy zdiagnozować przyczynę tego zachowanie. Musimy pamiętać, że szczeniaki mają wzmożoną potrzebę gryzienia i wynika to ze świądu dziąseł, które w tym wieku jest normalnym zjawiskiem. Co zrobić wtedy – jak oduczyć psa gryzienia? Najlepiej kupić mu dużo różnych zabawek wykonanych z odmiennych materiałów. Pozwoli to zminimalizować świąd dziąseł. Powszechnym jest również problem gryzienia rzeczy pod nieobecność właściciela i tutaj przyczyną jest tak zwany lęk separacyjny. Jest to reakcja psa na samotność. W tym przypadku najlepiej zostawiać psa w pobliżu jego zabawek. Najtrudniej jest oduczyć psa gryzienia, jeśli pies niszczy rzeczy w obecności właściciela. Bardziej dominujące psy mogą w ten sposób zwracać na siebie uwagę. Często psy sygnalizują właścicielowi w ten sposób znudzenie, czy nadmierne pobudzenie. Dlatego, jeśli nie możemy sobie poradzić z tym, jak oduczyć psa gryzienia to najlepiej zaangażować behawiorystę.

Metody, które pomagają, czyli jak oduczyć psa gryzienia?

Podstawą w tym, jak oduczyć psa gryzienia jest dbałość o zapewnienie mu odpowiedniej diety i regularnych spacerów. Równie ważne jest również aspekt związany z budowanie więzi z naszym pupilem. Ważna jest spędzanie z nim wolnego czasu. Należy zadbać o to, aby miał kilka zabawek. Bardzo ważne znaczenie już od szczenięcia ma ograniczanie przestrzeni. Najlepiej zawęzić teren psa do jednego pomieszczenia. Tam należy też umieścić wszystkie jego rzeczy. Pamiętajmy, że wybrane pomieszczenie musi być bezpieczne tak, aby pies nie zrobił sobie przypadkowo krzywdy. Warto zabrać też rzeczy, które pies próbował podgryzać w przeszłości. Najczęściej są to dywany, wykładziny, czy buty.