Jak oszczędzać wodę?

Oszczędzanie wody jest ważne nie tylko z pobudek ekologicznych, ale również finansowych. Wysokie zużycie wody kosztuje tyle, że niejednokrotnie w znaczący sposób nadwyręża nasz domowy budżet. Jakie zatem sposoby na oszczędzanie wody?

Siła nawyków i przyzwyczajeń

Często największym problemem są nawyki wypracowane przez nas samych. Najbardziej zgubnym z nich jest pozostawienie odkręconego kranu, co sprawia, że woda leci bez sensu. To samo często dzieje się podczas mycia zębów, czy włosów. Najlepiej odkręcać wodę tylko i wyłącznie w tych momentach, kiedy jest ona faktycznie potrzebna. Wielu osób zastanawia się jak oszczędzać wodę w trakcie prania. Wystarczy, że zdecydujemy się na użycie tej samej wody do wyprania kilku rzeczy. Często rozważamy jak oszczędzać wodę, ale zapominamy o tym, że podczas kąpieli i mycia tracimy dużo wody. Dlatego w przypadku posiadania wanny warto wypełnić ją tylko do połowy wysokości, a z kolei w trakcie brania prysznica dbać o to, aby woda nie była odkręcona przez cały czas. W przeciwnym wypadku tracimy bezsensownie nawet kilka litrów wody!

Jak oszczędzać wodę – praktyczne sposoby

Często zakręcanie wody to nie wszystko, dlatego może warto zastanowić się nad skróceniem czasu takich czynności jak kąpiel, czy zmywanie naczyń. Jest prosty i logiczny sposób na to jak oszczędzić wodę. Warto też uszczelnić spłuczkę w toalecie i baterie w zmywarce czy w zlewie. Nowoczesny sprzęt jest również wyposażony w specjalną funkcję oszczędzania wody. Warto zawsze taką wybierać. Należy pamiętać też, że wodę można zastosować kilka razy. Tak jest w przypadku wody z wanny. Można ją potem zastosować do sprzątania lub do prania. W przypadku mycia samochodu, czy basenu dobrze używać wody z wiadra. W ten sposób jej ilość jest wydzielona i można ją kontrolować. Użycie bieżącej wody z węża generuje ryzyko zużycia zbyt dużej ilości wody. Jak widać odpowiedź na pytanie jak oszczędzać wodę wcale, nie jest taka trudna jaka mogłaby się na początku wydawać.