Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą dotykającą nawet co 5 niemowlaka w naszym kraju. W przypadku usłyszenia tej diagnozy rodzice powinni w sposób wyjątkowo szczególny pielęgnować wrażliwą i podrażnioną skórę swojego dziecka. W przypadku tego rodzaju choroby stosowanie specjalistycznych preparatów nie jest bowiem wystarczające.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS jest przewlekłą chorobą zapalną skórny, która dotyka niemowlaków w pierwszym roku ich życia, szczególnie pomiędzy 2 a 6 miesiącem. W prawie połowie przypadków AZS ustępuje, gdy dziecko ukończy 18 miesiąc, natomiast w pozostałych sytuacjach choroba ta wycisza się i łagodnieje, jednakże może utrzymywać się przez ok. 3 lata.
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o zróżnicowanym podłożu. Wynika ono z uczulenia na substancje znajdujące się w środowisku zewnętrznym, określane jako alergeny. Ponadto, dużą rolę w powstawaniu zmian skórnych odgrywa również układ nerwowy, hormonalny, immunologiczny oraz narażenie na stres. U niemowląt za występowanie zmian skórnych odpowiadać mogą także czynniki genetyczne, kontakt z nieodpowiednimi kosmetykami lub innymi środkami, alergie pokarmowe, dym papierosowy czy kurz w pomieszczeniach.
AZS to choroba mogąca mieć długotrwały przebieg oraz tendencję do nawrotów. W większości przypadków przebiega w sposób umiarkowany, jednakże u niektórych ma charakter przewlekły z tendencjami do nagłych zaostrzeń.
Objawy AZS u niemowlaków
Najbardziej charakterystycznym objawem atopowego zapalenia skóry jest świąd oraz zmiany skórne, które bardzo często powodują rozdrażnienie u naszego maluszka. Skóra dziecka jest także wysuszona, a policzki zaczerwienione. W zaawansowanym stadium choroby mogą pojawiać się ponadto stany zapalne, nadżerki, pęcherzyki i zmiany grudkowo-wysiękowe.
Wszelkie dolegliwości występują najczęściej w okolicy policzków i czoła, na głowie i przy płatkach usznych. Jednakże mogą one pojawiać się również na kończynach czy pośladkach.
Pielęgnacja skóry maluszka przy AZS
Wrażliwa na drażniące czynniki i niezwykle delikatna skóra niemowlaka w przypadku atopowego zapalenia wymaga szczególnej pielęgnacji. Jednakże nie wystarczy tutaj zwykły balsam czy mydło do kąpieli. Kosmetyki dla naszego dziecka powinny być przebadane dermatologiczne, pozbawione wszelkich szkodliwych związków i w pełni bezpieczne dla skóry. Warto sięgać zatem po produkty apteczne, np. emulsje do mycia Cetaphil Restoraderm, La Roche-Posay Lipikar Syndet AP+ czy Avène Eau Thermale XeraCalm A.D.
Ponadto, w codziennej pielęgnacji powinno stosować się także emolienty, czyli preparaty zabezpieczające skórę przed nadmierną utratą wody i wzmacniające jej barierę lipidową. Działają one natłuszczająco oraz nawilżająco na podrażniony naskórek. Wszystkie środki powinny zostać dobrane zgodnie z indywidualnymi potrzebami dziecka i aplikowane na jego skórę 3 razy dziennie, za pomocą delikatnych ruchów, bez pocierania i intensywnego wcierania. Dla uzyskania lepszego efektu balsamy nawilżające można schładzać w lodówce przed nałożeniem na naskórek.
Ponadto, zaleca się także, aby usunąć z otoczenia dziecka wszelkie alergeny powodujące świąd i stany zapalne, a także w razie potrzeby konieczna może okazać się zmiana diety maluszka i wyeliminowanie z niej produktów uczulających.
Wybierając ubranka dla naszego dziecka pamiętajmy, aby były one delikatne (najlepszym materiałem będzie bawełna) oraz przewiewne. Należy je również prać w hipoalergicznym proszku pozbawionym detergentów oraz dokładnie płukać.