Jak pozbyć się czkawki? Uporczywy problem z głowy!

Kto by pomyślał, że czkawka wiąże się z niewłaściwą pracą mięśni. Nieregularne i gwałtowne skurcze przepony i mięśni oddechowych, powodują pojawianie się czkawki. Nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość pojawia się zwykle niepostrzeżenie. Jak pozbyć się czkawki szybko i skutecznie?

Czkawka – skąd się bierze

Podrażnienie nerwu przeponowego doprowadza do nieregularnych i gwałtownych skurczów przepony oraz mięśni oddechowych w klatce piersiowej. Powstaje czkawka, bo dochodzi do utraty kontroli nad regularnym oddechem. Owocuje to słyszalnym, charakterystycznym dźwiękiem. Dolegliwość nie jest groźna, jednak dość uciążliwa. Nielubiana, bo pojawia się niespodziewanie, często w sytuacjach, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć lub im zapobiec.

Jak pozbyć się czkawki, będąc w towarzystwie, na ważnym spotkaniu lub w miejscu publicznym? Ze sprawdzonych sposobów poleca się nabranie dużej ilości powietrza i wstrzymanie go, tak długo, jak jest to możliwe. Jednocześnie należy przełykać ślinę. Dlaczego mówi się o tym, że osobę z czkawką trzeba przestraszyć? Bo owocuje to wstrzymaniem powietrza i wzrostem stężenia dwutlenku węgla w organizmie, co prowadzi do ustania czkawki.

Jak pozbyć się czkawki domowymi sposobami

Pomóc może połknięcie łyżeczki cukru, bo w trakcie tego „procesu”, organizm musi skupić się na przełykaniu, a to powoduje powrót przepony do normalnego rytmu pracy. Podobnie działa połknięcie kawałków lodu. Innym sposobem jest wypicie szklanki wody na jednym wdechu. W powrocie do normalnej pracy mięśni oddechowych, może pomóc klepanie po plecach, które wywołuje drgania.

Czkawka u dzieci

Dorośli z czkawką mogą poradzić sobie samodzielnie. Dzieci niestety nie. W ich przypadku można spróbować wymienionych sposobów, w których wykonaniu pomogą rodzice. Jeśli jednak to nie pomaga, czkawka pojawia się coraz częściej lub przez długi czas nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza. Dziecko może mieć bowiem problem na przykład z żołądkiem.

Choć czkawka często nas bawi, to zależy nam na tym, by możliwie szybko się jej pozbyć. Z powyższymi metodami to proste!