Jak wyczyścić przypalony garnek? Na pomoc kuchennemu wyposażeniu

Przypalony garnek – zmora każdej pani domu. Choć raz w życiu (a na pewno częściej) zdarzyło się to każdemu z nas. Zapomnieliśmy o zdjęciu garnka z palnika na czas i kłopot gotowy. Jak wyczyścić przypalony garnek? Sposobów wbrew pozorom jest całkiem sporo, a co najważniejsze – działają!

Sposób na przypalony garnek

Z domowych i najprostszych zarazem sposobów, poleca się namoczenie garnka w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Dzięki temu można pozbyć się przypalonych resztek jedzenia, o ile nie mówimy o grubej, czarnej warstwie spalenizny na dnie garnka. Przy niewielkim „uszczerbku” tego typu, namoczenie na dłuższy czas i zastosowanie ostrej ściereczki (nie do każdego garnka), może pomóc. Co jednak z garnkami, które zostały bardzo mocno przypalone i namoczenie nie daje żadnych efektów?

Można skorzystać z innych produktów, które znajdują się w każdym domu. Jak wyczyścić przypalony garnek stosując sól? Należy obficie wysypać dno solą, zalać wodą w niewielkiej ilości i pozostawić do namoczenia przez całą noc. Podobne efekty można uzyskać stosując ocet. W tym przypadku konieczne jest zagotowanie wody z octem, którą został wypełniony przypalony garnek i również pozostawienie takiej mieszaniny na całą noc.

Czyszczenie garnków z różnych materiałów

Czyszczenie może odbywać się na różne sposoby, w zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonane naczynie. Jak wyczyścić przypalony garnek ze stali nierdzewnej? Poza octem i solą można spróbować kwasku cytrynowego. Do wody wlanej do garnka należy dodać go odrobinę, wodę tę zagotować i gotowe!

W przypadku garnków emaliowanych poleca się zastosowanie soli. Należy ją dodać do wody, którą będzie zalewany garnek. Następnie pozostawić na kilka godzin, co spowoduje odmoknięcie spalenizny. Woda koniecznie musi być ciepła.

Od teraz nie trzeba martwić się o zakup nowego naczynia do gotowania. Wystarczy kilka domowych produktów i odpowiedzi na pytanie, jak wyczyścić przypalony garnek, okazują się być proste w zastosowaniu.