Płyta indykcyjna czy gazowa? Porównujemy!

Oszczędnie, estetycznie, wygodnie. Na takie cechy liczymy, projektując i urządzając swoją kuchnię. Nie może w niej zabraknąć kuchenki, która pozwoli na przyrządzanie ulubionych dań. Płyta indukcyjna czy gazowa? Która w przypadku kuchennego wnętrza sprawdzi się lepiej?

Płyta indukcyjna – wybór godny uwagi

Płyta indukcyjna to typ płyty elektrycznej. Jest ona zasilana prądem, ale podczas podgrzewania zostaje wykorzystane zjawisko indukcji. Niepodważalne atuty tego produktu, to krótszy czas gotowania. Co za tym idzie, można liczyć na większe oszczędności, bo niestety kuchenka gazowa to jedynie 50% wykorzystania do podgrzewania dostępnego gazu. Reszta pozostaje bezpowrotnie utracona.

Płyta indukcyjna jest również niezwykle bezpieczna podczas użytkowania, bo pozostaje chłodna. Po ugotowaniu dania, garnek można zdjąć, a płyta nie będzie grozić oparzeniem, jak to ma miejsce w przypadku innych produktów. Płyty indukcyjne są często wyposażone w dodatkowe funkcje, co może się okazać przydatne dla miłośników gotowania, którzy w kuchni spędzają sporo czasu. Co z wadami? Niestety trzeba liczyć się z wysoką ceną zakupu, bo jest to wydatek na poziomie minimum 1000 złotych.

Płyta indukcyjna czy gazowa? A gdyby postawić na gazową?

Pośród odbiorców, którzy cenią sobie tradycyjny sposób gotowania, a do tego równie klasyczne czy nawet retro wystroje kuchni, płyta gazowa staje się chętniej wybieranym produktem. Nie zawsze jednak istnieje możliwość doprowadzenia przyłączy gazowych, szczególnie w nowym budownictwie, dlatego rozważania – płyta indukcyjna czy gazowa, nabierają znaczenia. Nie oznacza to konieczności rezygnacji z płyty gazowej, ale wiąże się z potrzebą stosowania butli.

W przypadku płyt gazowych cieszą niskie koszty zakupu, który zaczynają się już od 300 złotych. W porównaniu do płyt indukcyjnych, to nawet kilkukrotnie niższa cena. Niestety koszty użytkowania płyty gazowej są już zdecydowanie wyższe i nie można liczyć na tak szybkie gotowanie. Pod względem wzornictwa, płyty gazowe są w stanie jednak zaskoczyć, nawet najbardziej wymagających.

Płyta indukcyjna czy gazowa? Ostateczny wybór należy do nas. Powinien być on podyktowany bieżącymi potrzebami, posiadanym budżetem i możliwościami zastosowania konkretnego rozwiązania w budynku.