Jak zaprojektować ogród? Samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Czy projektowanie ogrodu wraz ze specjalistą jest koniecznością? Teoretycznie nie, choć w praktyce spotykamy się z ogrodami, które samodzielnie przygotowane, niestety pozostawiają wiele do życzenia. W takim razie, jak zaprojektować ogród, by był nie tylko estetyczny i spójny aranżacyjnie?

Zakładanie ogrodu z fachowcem – jak zaprojektować ogród

Zatrudnienie architekta krajobrazu wiąże się z kosztami. Jak wysokimi? To tak naprawdę zależy od tego, co planujemy stworzyć w naszym ogrodzie. Jakiego rodzaju aranżacja nas interesuje, gatunki roślin, ozdoby. Nie bez znaczenia pozostaje funkcjonalność ogrodu, jego podział na strefy, jak i dostępna powierzchnia. Im więcej urozmaiceń, dodatkowych elementów, niecodziennych, złożonych realizacji, tym wyższe koszty. Czy warto?

Jeśli liczymy na maksymalną precyzję, najlepsze produkty, jakość i realny termin wykonania projektu ogrodu, postawienie na profesjonalistę będzie dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej, jeśli brakuje nam wiedzy, umiejętności, nie wspominając o czasie. Poniesione koszty staną się po prostu inwestycją w estetyczny, funkcjonalny i dobrze wykonany ogród. A jak zaprojektować ogród samodzielnie, nie korzystając z pomocy specjalistów?

Jak zaprojektować ogród – Plan zagospodarowania terenu

Jedną z najważniejszych odpowiedzi na pytanie, jak zaprojektować ogród, jest stworzenie wstępnego planu, narysowanie chociażby szkicu, co i gdzie ma się znaleźć. Ten etap warto rozważyć w momencie budowania domu, ponieważ trzeba przemyśleć sposób rozmieszczenia instalacji elektrycznej, wodociągowej czy gazowej. Nie bez znaczenia będą spadki terenu oraz kierunki świata – to wszystko musi znaleźć się na rozrysowywanym planie. Ponadto nie można zapominać o znajdujących się w pobliżu obiektach. Mogą one rzucać cień, zasłaniać niektóre elementy, a to wpływa na ostateczny kształt i wygląd ogrodu.

Decydując o gatunkach roślin do nasadzeń, potrzeba uwzględnić rodzaj gleb, ich żyzność i nawodnienie. Nie chodzi przecież o to, by sadzić cokolwiek, a za chwilę oglądać okazy, które nie przetrwały nawet jednego sezonu.

Na koniec trzeba przemyśleć, jaką aranżację ma mieć nowy ogród. Posesja wokół domu w całości powinna oddawać jego charakter. Chodzi o zachowanie harmonii i równowagi. Jak zaprojektować ogród, by był spójny z domem? Dobierając projekt do architektury obiektu, a na dodatek pamiętając o funkcjach dla nas najważniejszych, które ma spełniać zielona przestrzeń.