Jak skutecznie inwestować w nieruchomości?

Poszukiwanie bezpiecznych form lokowania pieniędzy nie kończy się jedynie na lokatach bankowych czy obligacjach skarbowych. Równie dobrym rozwiązaniem mogą być inwestycje w nieruchomości. Co ciekawe, obecna sytuacja rynkowa wcale nie musi być niekorzystna. Wręcz przeciwnie. Dzięki spadającym cenom nieruchomości inwestycje na tym rynku mogą być bardzo atrakcyjne. W końcu dość łatwo będzie nam w trudnych czasach znaleźć osoby zmuszone do sprzedaży nieruchomości za wszelką cenę. Dzięki takiej sytuacji inwestycje tego typu mogą być bardziej zyskowne niż lokaty i obligacje. Sposobów na inwestowanie jest kilka, jednak najpopularniejsze są trzy.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem

Kupno mieszkania na własność to nie zawsze konieczność spłacania samemu rat kredytu hipotecznego przez wiele lat. Często osoby posiadające zdolność kredytową decydują się na inwestycje w mieszkania pod wynajem. Dzięki zakupowi nieruchomości na kredyt, są w stanie kupić mieszkanie bez ponoszenia wysokich, jednorazowych kosztów. Jednocześnie najemcy płacący stały, comiesięczny czynsz i opłaty za użytkowanie mieszkania są w stanie sprawić, że kupno mieszkania na kredyt może się opłacać. Oczywiście rentowność naszego zakupu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość mieszkania, jego lokalizacja, standard wykończenia czy dostępność do podstawowych usług takich jak sklepy czy apteki, jednak często osiągana rentowność może być wyższa niż z lokaty bankowej. Dodatkowo inwestycje tego typu umożliwiają nam uniezależnienie się od konieczności pracy na etacie – jeśli posiadamy odpowiednio dużo mieszkań.

Inwestycje w lokale użytkowe

Drugim najpopularniejszym sposobem na inwestowanie w nieruchomości jest zakup lokalu użytkowego pod wynajem. W takim przypadku zdecydowanie najważniejszym czynnikiem staje się lokalizacja oraz usytuowanie na parterze. Lokale w dobrej lokalizacji i z dużymi witrynami przy ulicach o dużym natężeniu ruchu mogą generować nawet kilkunastoprocentowe stopy zwrotu a najemcy bardzo często walczą właśnie o takie nieruchomości. Inwestycje w lokale użytkowe wymagają jednak często o wiele większych środków finansowych lecz w długim terminie ich stopa zwrotu może być dużo wyższa. Może to być również sposób na dywersyfikację naszego portfela – równocześnie nasze inwestycje mogą skupiać się na mieszkaniach jak i lokalach użytkowych.

Grunty rolne i działki budowlane

Nieruchomości to nie tylko gotowe budynki. Równie dobrze możemy zainteresować się zakupem ziemi rolnej i czerpać z niej dopłaty z Unii Europejskiej. Dodatkowy dochód może przynieść wydzierżawienie naszej działki rolnej któremuś z okolicznych rolników. Jednocześnie możemy również stać się właścicielem działki budowlanej lub zakupić działkę rolną i postarać się o jej przekształcenie na działkę budowlaną. Tego typu inwestycje są szczególnie popularne w okolicach miast. W niektórych miejscach różnica między ceną działki rolnej a budowlanej może być kilkudziesięciokrotna! W najbliższych latach ceny działek w dobrej lokalizacji powinny wzrastać, wydają się więc być dobrą, długoterminową lokatą kapitału.