Jakie rynny wybrać do domu jednorodzinnego?
Rynny stanowią bardzo ważny dodatek do domu, wpływają na jego estetykę, ale przede wszystkim zapewniają właściwe odprowadzanie wody. W trakcie wyboru trzeba sprawdzić materiał rur oraz ich średnicę. Na uwagę zasługują produkty dobrych matek, taki jak Budmat, Prefa czy Gamrat.
Jak wybrać rynny do domu?
Jedna z bardzo ważnych zasad dotycząca wyboru rynien informuje, że zarówno rynny, jak i rury spustowe obraz obróbki blacharskie powinny powstać z tego samego metalu, co pokrycie dachu. W praktyce, jeżeli wybraliśmy pokrycie dachu blachą aluminiową, należy nabyć rynny z aluminium. Z kolei wybór blachy cynkowanej albo cynkowo-tytanowej do produkcji pokrycia powinien wiązać się z zakupem rynien z cynku albo tytanu-cynku. Tylko w taki sposób można uniknąć korozji przy styku różnych metali (to bardzo niepożądane zjawisko).
Jeżeli zdecydowaliśmy się na pokrycia ceramiczne oraz bitumiczne występuje dowolność wyboru. Zastosowanie dachówek, pap albo gontów bitumicznych pozwala na wybór rynien z blachy stalowej, aluminium czy PCV.
Jakie kryteria sprawdzić w trakcie wyboru rynny?
System rynnowy składa się w wielu elementów, a wśród nich rynien, rynien spustowych, mufów, kolanek, denek, narożników, uchwytów, rewizji. Każdemu inwestorowi powinno zależeć na szczelności wybieranego systemu, dlatego nie wolno dokonywać przypadkowych połączeń albo zestawiać produktów od kilku producentów. Jeżeli zdecydowaliśmy się na rynny Budmat to kolejne elementy składowe również powinny zostać zakupione w tej samej firmie.
Można zdecydować się na tradycyjny system orynnowania, gdzie rynny łączy się gotowymi prefabrykatami. Innym rozwiązaniem jest wybór systemu, w którym rury o odpowiedniej długości są przygotowywane na placu budowy – w tym celu stosuje się system ciągły. Cięte aluminium może posłużyć do stworzenia maksymalnie 25-metrowego odcinka rynien. Elementy systemu idealnie wkomponowują się w konstrukcję, a to wszystko dzięki docinaniu na wymiar. To oczywiście znacznie większe nakłady pracy oraz koszty.
Wybierając rynny, trzeba sprawdzić także wysoką odporność na rdzewienie, wytrzymałość mechaniczną, szczelność, niewielką rozszerzalność temperaturową (to bardzo pożądana cecha) oraz uzyskane certyfikaty wskazujące na wysoką jakość i trwałość.
Można zdecydować się na dachowe systemy przeciwśniegowe oraz przeciwoblodzeniowe, gdzie w skład zestawu wchodzą rynny zewnętrzne oraz wewnętrzne, dachy, rury spustowe i koryta zlewowe.
Dostępne są klasyczne rynny o przekroju okrągłym, jednak coraz więcej producentów ma w swojej ofercie również nowoczesne rynny kwadratowe.