Kemping dla osoby początkującej – jaki sprzęt kempingowy warto zabrać?

Kemping jest świetnym sposobem na spędzenie czasu wolnego. Weekendowe wyjazdy bądź dłuższe wakacyjne wojaże spędzone w taki właśnie sposób pozwalają odpocząć od codzienności oraz zapewniają relaks i wyciszenie. Aby nic nas nie zaskoczyło, warto zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria kempingowe, które z pewnością ułatwią życie na polu kempingowym. Jaki sprzęt należy zabrać ze sobą na kemping?

Podstawowe akcesoria kempingowe, o których warto pamiętać

Przed rozpoczęciem podróży, pierwsze co należy zrobić, to się spakować. Plecaki turystyczne są najwygodniejszą formą bagażu w czasie kempingu. Warto zadbać o to, aby wybrany plecak turystyczne był odpowiedniego rozmiaru – w zależności od tego, ile sprzętu będzie w nim przenoszone. Średnio plecak turystyczny ma pojemność oscylującą od 30 do 45 litrów, pomimo iż można znaleźć także takie 60-70 litrowe. Istotne, aby plecak był wygodny i pomieścił wszystko, co jest niezbędne podczas kempingu.

Drugą istotną kwestią związaną z kempingiem jest miejsce spania. Obecnie namioty turystyczne są projektowane w taki sposób, aby zagwarantować jak najwięcej wygody swoim użytkownikom. Należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które mają ogromne znaczenie w wyborze namiotu:

  • stabilna konstrukcja – niestraszny mu będzie silny wiatr,
  • przestronność – aby namiot pomieścił wszystkich uczestników kempingu oraz ich rzeczy,
  • wentylacja – podczas upałów właściwa cyrkulacja powietrza jest niezbędna,
  • wodoodporność – gdy zaskoczy deszcz, do środka nie dostanie się woda.

Równie ważne jest zapewnienie sobie właściwego miejsca do spania. Z pomocą przychodzą maty samopompujące i materace. Te pierwsze to świetna alternatywa dla tradycyjnych karimat, które nie są aż tak wygodne. Te drugie natomiast są przeważnie większe gabarytowo i nieco grubsze. Mata lub materac doskonale sprawdzą się na twardym podłożu i zapewnią komfortowy wypoczynek. Śpiwór to następny ważny element wyposażenia kempingowego. Chroni on przed wieczornym chłodem i jest wygodny w podróży, gdzie ważna jest ilość spakowanego sprzętu. Można wybierać wśród śpiworów syntetycznych i puchowych, choć te pierwsze znacznie częściej spotykane i przede wszystkim są tańsze.

Kemping – jak wygląda gotowanie podczas takich wczasów?

Gotowanie w plenerze może stać się nie lada przygodą. Trzeba tylko zaopatrzyć się we właściwe akcesoria kempingowe do gotowania. Kuchnia polowa na kempingu wymaga kilku podstawowych akcesoriów. Pierwszym z nich jest oczywiście kuchenka gazowa. Kartusze i kuchenki turystyczne są wytwarzane w wielu różnych rozmiarach, a ich główną zaletą jest mobilność oraz mała waga. Taka kuchenka gazowa będzie doskonała dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z kempingiem. Kubki, termosy oraz naczynia na kemping są kolejnymi elementami przydatnymi w gotowaniu pod chmurką. Niektóre kuchenki turystyczne są sprzedawane w zestawach z naczyniami,

jednak można je także kupić osobno i stworzyć swój indywidualny zestaw. Patelnie czy garnki pozwolą ugotować posiłek i podgrzać wodę na poranną herbatę, czy kawę. Kubki termiczne i termosy pomogą utrzymać wysoką temperaturę przygotowywanych napojów i potraw przez długi czas.

Jakie akcesoria są niezbędne podczas kempingu?

Wieczorem na kempingu może zabraknąć źródeł światła. Z pomocą w ugotowaniu kolacji czy dostaniu się do namiotu przychodzą takie akcesoria kempingowe jak lampy turystyczne LED oraz latarki czołowe. Człówki, a więc latarki przymocowane do specjalnych opasek zakładanych na głowę są tak zwanym „szczytem wygody”. Pozwalają mieć wolne ręce, co umożliwia swobodne wykonywanie kempingowych czynności. Są także doskonałe w czasie wieczornych spacerów oraz gdy potrzeba zorganizować przestrzeń w namiocie po zmroku. Lampki LED są troszkę większe, jednak można nimi oświetlić okolice i wnętrze namiotu. Umilą one wieczorne przesiadywanie na świeżym powietrzu wtedy, gdy nie chce się jeszcze iść spać. Czas działania takich lamp sięga nawet kilkudziesięciu godzin, w zależności od trybu pracy.