Outsourcing – Coraz więcej firm decyduje się na usługi z zewnątrz

Rozwój biznesu wymusza na przedsiębiorcach prowadzących firmy, poszukiwanie i stosowanie niestandardowych rozwiązań, nawet takich, z których do tej pory nie korzystali. Do takich działań z pewnością możemy zaliczyć outsourcing, czyli zlecanie zadań podmiotom zewnętrznym.

Zlecanie zadań innym podmiotom

Bardzo popularne w ostatnich kilkunastu latach stało się przekazywanie części obowiązków firmom z zewnątrz. Zjawisko to określane jest jako outsourcing. Firmy mogą zlecać bardzo różnorodne zadania – począwszy od sprzątania biura, poprzez stworzenie strony internetowej czy też prowadzenie księgowości, aż po zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że takie działania nie mogą być efektywne i opłacalne. Nie można się jednak bardziej mylić! Kiedy przyjrzymy się temu tematowi dokładniej, okaże się, że sam outsourcing jest nie tylko opłacalny finansowo, ale przynosi firmom cały szereg innych korzyści. W przypadku braku kadrowego specjalisty lepiej zatrudnić firmę zewnętrzną, która zrekrutuje, przeszkoli i zatrudni dla nas pracownika, niż podejmować się zadania, którego tak naprawdę nie jesteśmy w stanie szybko i sprawnie wykonać.

Kontrolę też można zlecić na zewnątrz

Jednym z ważniejszych aspektów prowadzenia biznesu, szczególnie tego większego, jest systematyczne kontrolowanie wyników i jakości pracy pracowników. Ten istotny proces dotyczy przede wszystkim sprzedaży i usług. Również i taka kontrola może zostać zlecona firmie zewnętrznej, która jest specjalistą w branży. Do tego typu zadań idealnie nadaje się tak zwany tajny klient. Jest to osoba, która podając się za rzeczywistego klienta, sprawdza wiedzę i kompetencje pracowników zajmujących się sprzedażą i obsługą klientów firmy. Ponadto ocenia rzeczywiste umiejętności pracownika i jednocześnie sprawdzić jego zaangażowanie, poziom uprzejmości i wszystkie te cechy, które mogą interesować zleceniodawcę.

Outsourcing to rozwiązanie, które zyskało ogromną popularność z powodu swojej skuteczności, co powinno być największą rekomendacją dla osób, które zastanawiają się nad zlecaniem obowiązków podmiotom z zewnątrz.