Pierwszy wyjazd za granicę do pracy. Jak się przygotować?

Wybierając się do pracy za granicą, należy odpowiednio się przygotować do wyjazdu, szczególnie jeśli jest to pierwszy wyjazd. Bardzo ważne jest sprawdzenie miejsca pracy oraz znalezienie zakwaterowania. Wyjazd za granicę do pracy wiąże się również z licznymi obowiązkami i formalnościami.

Od czego zacząć przygotowania?

Zawsze należy szukać pracy za granicą ze sprawdzonych źródeł, popularnych i zaufanych firm pośredniczących zatrudnienie. Najlepiej skorzystać z ofert biur, które są polecane przez naszych znajomych, czy rodzinę. Gdy oferta pracy jest już znaleziona, warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat tej firmy oraz miejsca, do którego chcemy wyjechać. Dobrze jest dowiedzieć się, jaka jest sytuacja na rynku pracy oraz ile będą wynosiły koszty życia w danym kraju. Poza tym warto sprawdzić opinie na temat firmy, w której planujemy pracować. Chcąc wyjechać do pracy z partnerem lub partnerką, warto szukać firm, które zatrudniają pary. Aby znaleźć takie oferty pracy, wystarczy wpisać w Google np. praca za granicą dla par, a propozycji będzie wiele.

Jakie dokumenty trzeba przygotować?

Wyjeżdżając do pracy za granicą, trzeba mieć przygotowany ważny dowód osobisty lub paszport oraz prawo jazdy. Dokumenty nie mogą być zniszczone i połamane. Najlepiej, jeśli zrobimy kopie wszystkich dokumentów, a wraz z nimi kartkę z danymi teleadresowymi firmy, w której będziemy pracować. Jeszcze przed wyjazdem warto sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy konsulat RP lub ambasada. Kolejnym potrzebnym dokumentem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zaświadcza, że jesteśmy ubezpieczeni w polskim NFZ. Firmy zagraniczne także ubezpieczają swoich pracowników, lecz warto mieć dodatkowe ubezpieczenie.

Zakwaterowanie za granicą.

Praca za granicą dla par wiąże się ze zmianą całego życia. Aby mieszkać swobodnie i cieszyć się wspólną pracą, trzeba zapewnić sobie przyzwoite zakwaterowanie. Agencje pracy często oferują zakwaterowanie, lecz zanim się zdecydujemy na tę propozycję, najlepiej upewnić się jakie warunki mieszkaniowe czekają na nas na kwaterach pracowniczych. Poza tym często koszty noclegów pracowniczych nie należą do najniższych, dlatego najlepiej sprawdzić, jakie są koszty wynajęcia pokoju lub mieszkania, jeszcze przed wyjazdem. Może okazać się, że lepiej szukać zakwaterowania na własną rękę, a nie za pośrednictwem pracodawcy.

Najważniejsza kwestia to wynagrodzenie.

Trzeba dowiedzieć się, czy wynagrodzenie będzie wypłacane „do ręki”, czy na konto. Obecnie najczęściej wypłacane jest na konto, dlatego trzeba sobie założyć osobiste konto walutowe. Kolejną kwestią jest sprawdzenie systemu rozliczania- pracodawcy wypłacają pensje co tydzień lub co miesiąc. Jest to ważne, ponieważ trzeba być przygotowanym na to, że przez pierwszy miesiąc będzie konieczność żyć z oszczędności przywiezionych z domu. Zarówno praca za granicą dla par, jak i dla osób wyjeżdżających bez partnera jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zarobienie większej gotówki. Perspektywa zarobienia kilkunastu średnich krajowych pensji w krótkim czasie z pewnością kusi wielu Polaków. Aby mieć dobre warunki pracy, wysokie zarobki i godne warunki mieszkaniowe, trzeba wszystko sprawdzić jeszcze przed wyjazdem.