Rośliny oczyszczające powietrze

Wiele osób zapomina, że rośliny służą nie tylko do ozdoby. Niektóre gatunki roślin doniczkowych skutecznie oczyszczają również powietrze. Dzięki nim wdychamy bardziej czyste powietrze, co przyczynia się do poprawy jakości życia.

Na jakie gatunki roślin warto zwrócić uwagę?

Na liście najpopularniejszych gatunków roślin oczyszczających powietrze znajdują się: paprotka, dracena, epipremnum złociste, sansewieria, begonia, czy fikus. Jak widać mamy szeroki wybór, co sprawia, że każdy z pewnością znajdzie idealne dla siebie rośliny oczyszczające powietrze. Dodatkowo urozmaicają one również wygląd wnętrza. Obecność roślin w domu jest rekomendowana również przez psychologów, którzy potwierdzają pozytywny wpływ obecności zieleni na psychikę człowieka. Patrzenie w zielone punktu pozwala również odpocząć naszym oczom. To bardzo ważne w czasach, gdy spędzamy mnóstwo godzin przed ekranem komputera czy smartfona. Należy jednak pamiętać, że pielęgnacja każdego gatunku roślin oczyszczających powietrze jest inna. Niektóre rośliny nie lubią na przykład wilgoci, zaś inne nasłonecznienia. Trzeba pamiętać, że tylko odpowiednio zadbana rośliny będzie oczyszczała powietrze i spełniała swoje zadania. Osoby, które nie przepadają za czasochłonną pielęgnacja, powinny sięgnąć po rośliny, które wymagają jej w mniejszym stopniu.

Rośliny oczyszczające powietrze- dlaczego powinny znaleźć się w naszym domu?

Rośliny oczyszczające powietrze spełniają wiele ważnych funkcji. Podstawową z nich jest neutralizacja drobnoustrojów i alergenów. Niwelują też szkodliwe działanie dymu tytoniowego i fal pochodzących z urządzeń elektrycznych. Rośliny oczyszczające powietrze w znaczny sposób poprawiają jego jakość, dzięki czemu, następuje poprawa jakości naszego życia. Dzięki temu następuje zostaje nam przywrócony komfort oddychania. Wyższa jakość powietrza chroni przed powstaniem alergii i sprawia, że o wiele rzadziej chorujemy. Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w domu każdego astmatyka lub osób cierpiących z powodu innych problemów związanych z układem oddechowym.