Suplementacja dla sportowców

Osoby intensywnie uprawiające sport powinny szczególnie zwracać uwagę na swoje zdrowie. Jest to bowiem zajęcie bardzo wymagające dla całego organizmu. Dlatego też sportowcy bardzo często zastanawiają się, czy konieczna jest dla nich suplementacja, a jeśli tak, to jakich konkretnie składników?

Kreatyna w sportach siłowych

Kreatyna jest substancją, która stanowi bardzo dobre źródło energii, szczególnie dla osób, które uprawiają sporty siłowe. Kreatyna daje bowiem duży zastrzyk energii, lecz jest on krótkotrwały. Dlatego też prawdopodobnie w sportach wytrzymałościowych nie zda tak dobrego egzaminu. Dzięki kreatynie nasze mięśnie będą mocniejsze, a także będą szybciej regenerować się po większym wysiłku. Dla sportowców zawodowych regeneracja jest bardzo ważną kwestią. Dawkowanie kreatyny należy dostosować do zaleceń producenta, które umieszczone są najczęściej na opakowaniu. Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do przyjmowania kreatyny. Są nimi na przykład choroby nerek, wątroby czy trzustki.

L glutamina dla regeneracji mięśni

L glutamina jest aminokwasem, którego suplementacja może przynieść osobom  uprawiającym intensywnie sport wiele korzyści. Badania wykazały, że przyjmowanie jej może pozytywnie wpłynąć na regenerację naszych mięśni po intensywnym wysiłku. Wpływa również na zmniejszenie bolesności mięśni po ciężkim treningu, co jest niezwykle ważne dla każdego sportowca. L glutamina pozytywnie wpływa także na stan naszych jelit, co również ma wpływ na naszą regenerację – jelita, które są w dobrej kondycji doskonale wchłaniają składniki odżywcze z pożywienia.

Beta-alanina dla lepszej wydolności

Beta-alanina to kolejny składnik chętnie suplementowany przez sportowców. Dzięki niemu mogą oni bowiem osiągnąć zwiększoną wydolność, a także szybszy przyrost masy mięśniowej. Beta-alanina zwykle przyjmowana jest przed i po treningu ze względu na to, że ma pomóc również w regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Badania wykazują, że przyjmowanie beta-alaniny jest w pełni bezpieczne dla zdrowia naszego organizmu.

Kofeina jako zastrzyk energii

Kofeina jest dość ważną substancją, która stosowana jest właściwie przez większość sportowców. Kofeina pomaga bowiem w koncentracji, a także zwiększa naszą wydolność oraz wytrzymałość. Oczywiście jej działanie jest ograniczone w czasie, w związku z tym sportowcy najczęściej piją bardzo mocną kawę jako tzw. „przedtreningówkę”, aby dostarczyć swojemu organizmowi potężnego zastrzyku energetycznego. Dzięki temu wyniki osiągane na treningu są zazwyczaj dużo lepsze, niż bez zastosowania kofeiny. Na rynku dostępne są także tabletki zawierające kofeinę.