Wyprawa na Pilsko zimą

Pilsko jest to szczyt masywu górskiego położony niedaleko Beskidu Żywieckiego, a dokładniej u naszych południowych sąsiadów na Słowacji. Pomimo wszystko zaliczany jest do Beskidu Orawskiego. Przez wiele osób nie tylko wierzchołek, ale i cały masyw górski nosi miano Pilsko kamery to niezbędne urządzenia elektroniczne, które powinna zabrać każda osoba decydującą się odwiedzić to miejsce.

Pilsko – ogólna charakterystyka

Pilsko to wierzchołek masywu górskiego, który znajduje się na Słowacji blisko polskiej granicy, a dokładniej niedaleko Beskidu Żywieckiego. Nasi południowi sąsiedzi uważają, iż jest on częścią Beskidu Orawskiego. Międzypaństwowa granicą ulokowana jest 400m przed  nim, w miejscu noszącym nazwę - Góra Pięciu Kopców.  Owy szczyt przecina tylko jeden kolor szlaków, a mianowicie zielony, który łączy wspomnianą wyżej Górę Pięciu Kopców że Słowacką miejscowością Orawskie Wesele. Nieco niżej, w okolicach Hali Miziowej znajduje się cała plątanina tras prowadzących z północy, zachodu i wschodu. 
Do Pilska można dotrzeć:
  • Z Przełęczy Glinne (szlak czerwony, później opcjonalnie niebieski),
  • Z Przełęczy Przysłopy (szlak czarny),
  • Z Hali Rysianka (szlak czerwony, później opcjonalnie niebieski),
  • Z Korbielowa (szlakiem żółtym lub zielonym),
  • Z Sopotni Wielkiej (szlak zielony).
Wybierając się do Pilska w okresie zimowym warto wiedzieć, iż miejscowość Korbielów jest bardzo popularnym ośrodkiem narciarskim, a południowo-wschodnie stoki góry posiadają dziesiątki wyciągów i tras zjazdowych. Osoby szukające spokoju mogą być nieco zniechęcone, ponieważ w okolicy w okresie zimowym można spotkać więcej  narciarzy niż piechurów.

Pilsko w okresie zimowym

Dla osób preferujących nieco większe wyzwania, wyprawa do Pilska w okresie zimowym będzie o wiele ciekawszym rozwiązaniem, niż odwiedzenie tego miejsca w ciepłe letnie dni. Różnorodność szlaków, a zarazem ich ilość sprawia, że można dotrzeć na ten sam szczyt na wiele różnych sposobów. Sprawia to, iż nuda jest w tym miejscu obca. 
Zimowe Pilsko to specyficzny szczyt, ponieważ w związku z licznymi wyciągami narciarskimi i trasami zjazdowymi, trudno odczuć w tym miejscu takiego klimatu, jaki panuje np. w Babiej Górze. Osoby preferujące styczność z naturą i dziczą, w tym miejscu takiego klimatu nie znajdą.
Mimo wszystko Pilsko jest jednym z bardziej rekomendowanych miejsc, które warto odwiedzić w okresie zarówno letnim, jak i zimowym.