Koloseum największą atrakcją Rzymu

Ten kto chodź raz widział Włochy, ten z pewnością pokochał to państwo. W Romie – najbardziej romantycznym zakątku świata, można poczuć prawdziwą atmosferę tego kraju. Umiejscowiony nad rzeką Tyber nazywa się Wiecznym Miastem, głównie za sprawą długookresowej i fascynującej historii. Centrum Rzymu to miejsce lokalizacji przepięknych starych budynków. Można tam znaleźć spuściznę po dawnym Rzymie. Zaletą miasta jest to, że gdziekolwiek się rzuci okiem dostrzegalne są pamiątkę po dawnych czasach, dwory z dawnych epok między innymi renesansu wraz z różnorodnymi kościołami i fontannami.

Największym symbolem zarówno starożytnego jak i współczesnego Rzymu to niewątpliwie Koloseum, zabytek zlokalizowane w centrum, między Bazyliką patriarchalną na Lateranie a rynkiem rzymskim. Nazwa Koloseum wzięła się od stojącego w nieopodal, wielkiego pomnika Nerona, jeszcze w czasach średniowiecznych. Budowla została otwarta z okazji Olimpiady, która trwała 100 dni. Wybudowano go w 80 r.n.e. Koloseum mogło przyjąć w tamtych czasach 70 tyś. widzów. Kolejnym ciekawym miejscem jest Watykan, ofiarowany biskupom przez władcę Rzymu. Mówi się, że Watykan, a dokładniej Rzym z okolicami, został oddany władzy papieskiej przez cesarza Konstantyna, do dziś jednak nie znaleziono na to niepodważalnych dowodów. Kiedyś stolicą papieską był Lateran, Watykan był miejscem pielgrzymek do relikwii św. Piotra.

W stolicy Apostolskiej, z racji przybywających wiernych, zaczęły powstawać schroniska i targi, gdzie sprzedawano pamiątki. Rzym zyskał na wadze, okazało się, idealnym miejscem na ukrycie się przed nieprzyjacielem, fakt tan bardzo wykorzystywali władcy. Przenosin stolicy apostolskiej do Watykanu dokonał Grzegorz XI, 17 stycznia 1377 roku. Wycieczka do Wiecznego Miasta musi trwać ponad dzień, albowiem za wiele jest w Rzymie atrakcji dla turystów. Na Placu Piazza Della Rotonda zobaczyć można bardzo istotną budowlę starego miasta, Panteon. Powstał on 27 roku p.n.e., budowa Panteonu została zainicjowana na rozkaz Agryppa. Nazwa budowli oznacza „poświęcona wielu bogom”, największe modły składano tu jednakże bogowi wojny Marsowi i bogini Wenus. Panteon nawiedzało wiele kataklizmów, między innymi pożar, jednakże władcy, szybko podejmowali się jej renowacji. O Rzymie mówi się, że powstał na siedmiu wzgórzach, najmniejszym, jest Kapitol. Nazwa oznacza głowę, dlatego też dla starego miasta, wzgórze miało wielkie znaczenie.