7 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o pracy za granicą

zwrot podatku z zagranicy

Wiele osób decydując się na pracę zagranicą, nie wie o tym, jak bardzo problematyczne może się okazać opodatkowania takich zarobków w Polsce. Dlatego tutaj wymienimy 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć pracując za granicą.

1. Podatki

Bardzo ważne jest, że możemy uzyskać zwrot podatku z zagranicy. Jednak nie zmienia to faktu, że będziemy musieli rozliczać się tak samo w kraju w którym pracujemy, jak i polsce. Jedynie w wypadku, gdy decydujemy się na stałe migracje, możemy płacić podatki wyłącznie za granicą. W wypadku jednak czasowej migracji, człowiek jest zobligowany do podwójnego opodatkowania, które dla wielu osób okazać się bardzo niepraktyczne. W wypadku wyjazdu do 2 lat, obowiązuje nas podwójny podatek. Podatki wyłącznie w Polsce mogą płacić te osoby, które będą pracowały za granicą w czasie mniejszym niż 6 miesięcy w ciągu całego roku. Poza tym, osoby, które są odgórnie oddelegowane przez Polska firmę do pracy za granicą, także będą rozliczały swoje podatki w Polsce.

2. Zwrot podatku z zagranicy

Nie ma najmniejszego problemu z tym, żeby zagraniczne urzędy miały problem z wypłaceniem nadpłaconego przez nas podatku na wybrane przez podatnika konto bankowe. Dlatego nie musimy się przejmować, że poprzez nadpłacony podatek będziemy mieć problem z tym, ile zarabiamy. Starajmy jednak zachowywać wszelkiego rodzaju rozliczenia itp.

3. Kultura pracy

Oczywiście, bardzo ważne jest, żeby wiedzieć jak wygląda zwrot podatku z zagranicy, jednak równie ważne jest to, jak wygląda kultura pracy w danym kraju. Wiele osób może być np. zaskoczonych faktem, że we Włoszech wiele restauracji ma przerwę w środku dnia, przez co po prostu nie pracują np między 14:00 a 17:00.

4. Warto jest się zapoznać z różnego rodzaju obyczajami

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo ważne jest zadbanie o własne maniery w pracy. To co w Polsce może uchodzić normalne i kulturalne, w innych krajach może okazać się przynajmniej niepoprawne. Dlatego starajmy się rozmawiać z ludźmi na temat tego, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas pracy. Zachowując odpowiednią etykę pracy, na pewno będzie nam się przyjemniej pracować.

5. Starajmy się załatwić sprawy urzędowe w kraju, z którego wyjeżdżamy

Nikt nie chce musieć wracać do kraju, z którego dopiero co wyjechał. Dlatego tak bardzo ważne jest, żeby być czystym, wyjeżdżając z danego kraju.

6. Upewnijmy się, że pracodawca jest warty zaufania

Zdarza się, że prace za granicą są pułapką na ludzi, którzy szukają na siłę pracy. Starajmy się ujawniać, czy dana praca nie jest scamem, na którym tylko stracimy.

7. Upewnijmy się, że jesteśmy w stanie spełnić warunki umowy

Wiele osób podpisuje umowy bez ich wcześniejszego przeczytania. Jednak bardzo często w umowie jest zawarta fraza o tym, że musimy być np. komunikatywni, jeśli nie spełnimy tego wymagania, to będziemy mieć poważne problemy.