Co oznaczają parametry zamieszczane na soczewkach kontaktowych?
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest niezwykle ważny. Odpowiednio dobrane soczewki nie tylko korygują wzrok, zapewniając komfort widzenia, ale przede wszystkim prawidłowo układają się na powierzchni oka, nie narażając go na niebezpieczeństwo wynikające ze źle dobranych soczewek.
Parametry soczewek kontaktowych
Każde pojedyncze opakowanie soczewek kontaktowych zawiera szereg informacji zamieszczanych przez producenta, takie jak rodzaj materiału z jakiego zostały wykonane czy informacje o procentowej zawartości wody. Zaczynając przygodę z noszeniem soczewek, należy dokładnie poznać znaczenie każdego parametru, dzięki czemu będziemy w stanie wybrać idealne soczewki kontaktowe.
• Materiał z jakiego zostały wykonane – współcześnie większość soczewek wykonuje się z materiałów silikonowo – hydrożelowych. Materiał, z jakiego wykonane są soczewki kontaktowe wpływa na tleno-przepuszczalność oraz stopień uwodnienia. Co więcej ma wpływ na sztywność, względnie miękkość soczewki oraz ochronę oka przed promieniowaniem UVA.
• Uwodnienie soczewki/zawartość wody – najogólniej rzecz ujmując, parametr ten oznacza procentowy wskaźnik wody w zastosowanym do produkcji soczewki materiale. Na rynku dostępne są trzy stopnie nasycenia wodą: niskie (>40%), średnie (50-60%) oraz wysokie (<60%).
• Dk (tleno-przepuszczalność) – informacja mówiąca o ilości tlenu przedostającego się do rogówki oka przez soczewkę. W związku z tym, że rogówka nie ma naczyń krwionośnych, korzysta z tlenu zawartego w powietrzu. Parametr DK uzależniony jest od grubości i stopnia uwodnienia soczewki. Soczewka przepuszczająca dużą ilość tlenu jest najlepszym rozwiązaniem dla oka, niemniej jednak wówczas jest ona znacznie trudniejsza w aplikacji, ponieważ jest cienka i elastyczna.
• PWR/SPH (moc soczewki/moc sferyczna) – parametr odnoszący się do wielkości wady wzroku. Należy pamiętać, że moc soczewki różni się od mocy okularów, z racji tego, że te pierwsze przylegają bezpośrednio do oka, podczas gdy okulary są od niego oddalone o kilka milimetrów. Dlatego wybierając swoje pierwsze soczewki kontaktowe należy skonsultować się z okulistą, który pomoże dobrać odpowiednią moc soczewki dostosowaną do naszych potrzeb.
• BC (promień krzywizny bazowej) – parametr, który mówi o „wypukłości” soczewki. Soczewka bowiem musi mieć możliwość swobodnego poruszania się po rogówce oka, zapewniając odpowiedni przepływ łez odpowiedzialnych za usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni rogówki. Promień krzywizny także dobiera lekarz.
• DIA (średnica soczewki) – średnica soczewki uzależniona jest od wielkości rogówki, odpowiednio dobrana soczewka przykrywa rogówkę. Średnicę (czyli wielkość) soczewki powinien dobrać okulista.
• CYL (moc cylindryczna) – określa moc astygmatyzmu.
• AXE (oś cylindra) – oś astygmatyzmu informująca o osi cylindra, podawana w stopniach od 0 do 180.
• ADD (addycja/dodatek) – parametr informujący o dodatkowym stopniu powiększenia, niezbędnego do widoczności z bliskiej odległości.
• Zabarwienie (jasnoniebieski lub jasnozielony) – zabarwienie soczewki nie ma żadnego wpływu na kolor oczu. Ten parametr używa się tylko w celu ułatwienia zakładania i ściągania soczewki. Zabarwioną soczewkę dużo łatwiej znaleźć w pojemniku.