Architektura ogrodowa – zaplanuj jeszcze przed postawieniem domu
Budowa domu to duże przedsięwzięcie, a po podjęciu pewnych decyzji, niezwykle trudno (i kosztownie) jest dokonać większych zmian. Z tego powodu elementy posesji, takie jak ogrody zimowe, powinny być projektowane już wcześniej, aby uniknąć potencjalnych komplikacji.
Ogrody zimowe – dlaczego warto w nie zainwestować?
Na wstępie warto wyjaśnić sobie, czym dokładnie są ogrody zimowe. Stanowią one dość popularny element współczesnego budownictwa, jako dodatkowe pomieszczenia łączące w sobie urok ogrodu, obecność roślinności, a także komfort związany z kontrolowaną temperaturą – stąd też ich nazwa. Wiele osób decyduje się na wprowadzenie ogrodu zimowego, szczególnie w krajach, gdzie ilość prawdziwie słonecznych dni jest ograniczona. Polska, znajdująca się w klimacie umiarkowanym, jest dobrym rynkiem dla tego typu ogrodów, głównie z uwagi na dłużącą się zimę oraz jesień.
Jak można się domyślić, stanowią one element zabudowy, dlatego wymagają odpowiedniego rozplanowania. Należy traktować je jako integralną część budynku, uwzględniając w jego planie od najwcześniejszych etapów projektowania posesji.
Ogrody zimowe a inne elementy ogrodowej zabudowy – jak je z sobą pogodzić?
Jak wiadomo, ogrody zimowe to nie jedyna rzecz, która może znaleźć się na terenie posesji. Czasem towarzyszą im tarasy lub altany, a sam ogród może być dodatkowo wyposażony w obmurowane grządki i rabatki. Gdy w plan ogrodu wkradnie się chaos, efekty są zazwyczaj rozczarowujące. Efektownie zaaranżowana przestrzeń podążą za zasadami odpowiednich proporcji, a jej poszczególne elementy się wzajemnie równoważą.
Mowa tutaj przede wszystkim o estetyce, która często bywa niedoceniana w projekcie ogrodu. Zarówno dom, jak i trawnik oraz wszystko, co się na nim znajduje, tworzą pewien rodzaj zamkniętej, otoczonej płotem kompozycji, dlatego w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów wizualnych i wysublimowanego stylu, warto postarać się pogodzić z sobą te komponenty. Nie ulega wątpliwości, że przedsięwzięcie to może być wymagające, szczególnie w przypadku bardziej nasyconych, wypełnionych architekturą posesji. Od tego są jednak specjaliści oraz projektanci, którzy za pewną opłatą mogą pomóc w wykonaniu interesującego planu zabudowy. Przy inwestycji na lata, a nawet całe życie, przesadne oszczędzanie absolutnie nie ma sensu.
Przekłada się to także na praktyczne aspekty nieruchomości. Ogrody zimowe znacznie stracą na swojej atrakcyjności, jeśli ich położenie będzie słabo przemyślane. Głównym problemem bywa to zasłanianie dostępu światła poprzez zbyt blisko przylegające do budowli ogrodzenie, obecność drzewa lub żywopłotu na trawniku, a także i inne rodzaje ogrodowej zabudowy, jak choćby wspomniana wcześniej altana. Nasłonecznienie takiego ogrodu zimowego przekłada się nie tylko na jego walory estetyczne, ale również stan roślinności, która jest wewnątrz takiego pomieszczenia hodowana. Niezależnie od tego, z której strony się na to spojrzy, ogrody zimowe stawiane są głównie z myślą o rekreacji i wypoczynku, a bliski kontakt z naturą odgrywa pod tym względem kluczową rolę. Zrujnowanie widoku zza oszklonych ścian oraz utrudnienie wzrostu roślinom mają na ten atut niezwykle negatywny wpływ.
Dlaczego ogrody zimowe warto planować już wcześniej?
Oprócz wspomnianej wcześniej lokalizacji ogrodu zimowego warto mieć uwagę podstawowy dylemat – na obiekt taki koniecznie trzeba wygospodarować dostateczną przestrzeń. Należy tu podkreślić, że ogrody zimowe nie mogą stać w dowolnym miejscu, gdzie tylko mieszczą się ich wymiary. Najlepiej, aby wybudować je w jak najsilniej nasłonecznionym punkcie, gdzie rośliny będą miały optymalne warunki do rozwoju, a zdrowa dawka promieni słonecznych będzie regularnie rozświetlała wnętrze takiego pomieszczenia.
Reasumując, plan i przemyślana budowa praktycznie zawsze wychodzą na korzyść, nie powinno się zatem mieć pod tym względem wątpliwości. Warto planować zabudowę i warto wprowadzać te plany w życie – efekty bywają zdumiewające.