Co zrobić, aby korzystanie z łazienki przez osoby niepełnosprawne nie było wyzwaniem?
Osoby poruszające się na wózku borykają się z wieloma problemami życia codziennego, na które przeciętna zdrowa osoba nie zwróciła by nawet uwagę. Zwykłe poruszanie się we własnym mieszkaniu może przynieść wiele komplikacji. Chcąc ich uniknąć warto zaprojektować domowe zacisze tak, aby osoba niepełnosprawna mogła swobodnie z niego korzystać. Szczególną uwagę warto zwrócić podczas projektowania pomieszczenia jakim jest łazienka dla niepełnosprawnych.
Podstawowe zasady projektowania łazienki dla niepełnosprawnych
Właściwe zaprojektowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej nie jest sprawą łatwą do wykonania. Zlikwidowanie wszystkich przeszkód w remontowanym mieszkaniu staje się niemal niemożliwe, jednak należy włożyć trochę trudu by osiągnąć cel. Istnieje wiele warunków, które powinny zostać spełnione, aby osoba niepełnosprawna na wózku mogła swobodnie korzystać z mieszkania. Na początku należy skupić się na podstawach. Oczywiście nie są one spersonalizowane do konkretnej osoby, ale w odniesieniu ogólnym są bardzo cenne.
Istotną kwestią jest właściwe rozmieszczenie sprzętów w łazience. Umywalkę należy umieścić na wysokości około 85 cm, a pochwyty do nie po obu stronach w odległości 40 cm od jej środka, również na wysokości około 85 cm. Lustro nad umywalką powinno być umieszczone na wysokości nie wyższej niż 100 cm nad podłogą (należy je delikatnie uchylić). Miska ustępowa powinna być dopasowana do niepełnosprawnego i wisieć na wysokości 45-50 cm, a pochwyty do niej odsunięte o 40 cm od jej środka. Jeden z nich musi być uchylony, a za nim należy pozostawić około 60 cm na pozostawienie wózka. Podczas projektowania łazienki dla niepełnosprawnych należy pamiętać o tym, aby przedmioty, do których osoba niepełnosprawna musi mieć dostęp były pozostawione z zakresie jej ręki, czyli 40-150 cm nad podłogą.
Jak ułatwić korzystanie z łazienki osobą niepełnosprawnym?
Chcąc ułatwić korzystanie z łazienki osobą niepełnosprawnym należy:
- umieścić umywalkę jak najbliżej WC (pozwoli to umycie rąk po skorzystaniu z toalety bez przesiadania się na wózek),
- przy WC warto zamontować baterię bidettę, dzięki czemu muszla ustępowa stanie się również bidetem,
- brodzik powinien być duży (160 x 125-130 cm) oraz wyposażony w siedzisko,
- świetnie sprawdza się umywalka zaprojektowana dla osoby niepełnosprawnej, która posiada wyprofilowany przód umożliwiający pojechanie wózkiem jak najbliżej,
- warto zamontować baterie z mieszaczem i długą dźwignią.