Jak oszczędzać energię elektryczną w Twoim domu?

Temat oszczędzania zawsze wywołuje wiele emocji. Duża część społeczeństwa szuka sposobu na zaoszczędzenie dodatkowej sumy pieniędzy, którą mogłoby następnie przeznaczyć na inne cele. Czasem jednak, aby oszczędzać, nie trzeba wcale skomplikowanych planów – wystarczy dobrze rozejrzeć się po swoim domu i zastanowić się, co możemy zmienić. Jednym ze sposobów na oszczędzanie może być… zwrócenie uwagi na energię elektryczną.

Zużywamy mnóstwo energii elektrycznej, jednak nie zawsze potrzebnie

Kto z nas chociaż raz nie zostawił zapalonego światła w pomieszczeniu, do którego wrócił dopiero po godzinie lub dwóch? No właśnie. To wbrew pozorom dużo większy problem niż może nam się wydawać. Zapalamy światła w pomieszczeniach, z których potem nie korzystamy, bo „wychodzimy tylko na pięć minut” z domu lub do drugiego pomieszczenia. Podobnie jest ze zwykłymi lampkami; często wychodzimy z założenia, że „nie opłaca nam się” wyłączać danego urządzenia na kilkanaście czy kilkadziesiąt minut. Nierzadko jesteśmy też przekonani, że żarówki nie czerpią tak dużo prądu i tym samym skutków takich zachowań praktycznie nie odczuwamy, jeśli chodzi o wysokość rachunków za prąd. Oczywiście jest to założenie błędne, ponieważ po jakimś czasie mogłaby się z tego uzbierać spora sumka.

Włączone listwy i urządzenia elektryczne? Inteligentne gniazdko rozwiązują problem

Podobnie jest z zostawianiem włączonych listew elektrycznych – wychodzimy z założenia, że jeśli będą włączone cały czas to absolutnie nic się nie stanie, bo pobierają mało prądu. Tak samo podchodzimy do sprzętów podłączonych pod gniazdka elektryczne – nawet, jeśli z nich rzadko korzystamy (np. sokowirówka cały czas podłączona do kontaktu). Jeśli często zapominamy o takich rzeczach, dobrą inwestycją mogą być tzw. inteligentne gniazdko. Jak działa takie inteligentne gniazdko? To nic innego jak nakładka na zwykłe gniazdko elektryczne. Inteligentne gniazdko potrafi kontrolować przepływ prądu, a to w znacznym stopniu pomoże w zaoszczędzeniu energii elektrycznej.