Jak poradzić sobie ze stresem?

Odczucie rozdrażnienia oraz napięcia, powodowanego nietypowymi sytuacjami, w których przebieg wydarzeń nie jest zgodny z naszymi oczekiwaniami może pojawiać się sporadycznie lub chronicznie. Stres, który jest wrogiem organizmu, może objawiać się nie tylko rozdrażnieniem i nerwowością, ale odczuciem zmęczenia, osłabienia, brakiem zdolności koncentracji, bezsennością, atakami paniki. Radzenie sobie ze stresem  jest możliwe, jeśli umiejętnie podejdziemy do problemu. Na wstępie warto określić, co jest główną przyczyną stresu? Czy są to problemy zawodowe, prywatne, czy też spowodowane innymi bodźcami.

Jak poradzić sobie ze stresem, poszukaj źródła

Najprostszym sposobem na zlikwidowanie objawów stresu jest likwidacja jego źródła. Zastanawiając się, jak radzić sobie ze stresem, można wysnuć przypuszczenia o ustąpieniu objawów rozdrażnienia gdy znikną przyczyny. Jeśli jednak powody są niemożliwe do usunięcia, warto zminimalizować jego skutki. Przede wszystkim odpowiednia ilość snu. Jak poradzić sobie ze stresem, śpiąc mniej, niż 6 godzin w ciągu doby? Nie znajdziemy sposobu. Odpowiednia liczba godzin snu to podstawa. Świetnie działa relaksująca kąpiel, z dodatkiem olejków eterycznych, np. lawendowego. Relaksujący zapach jest konieczny, zastanawiając się, jak poradzić sobie ze stresem.

Zrelaksuj się, a stres będzie mniej odczuwalny

Relaksująca muzyka jest znakomitym sposobem na rozładowanie stresu na co dzień. Dobrze sprawdzi się również słuchanie lubianej przez siebie muzyki. Ogranicz poświęcanie czasu urządzeniom elektronicznym. Telefon komórkowy nie może być na pierwszym miejscu, przed rodziną i przyjaciółmi. Jeśli zastanawiasz się, jak poradzić sobie ze stresem, wybierz aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Sport pozwala skupić się na zadaniu, eliminując myślenie o stresujących elementach.  Aby mniej odczuwać stres, warto nauczyć się asertywności. Nie możesz wszystkich uszczęśliwić, zwłaszcza kosztem siebie. Umiejętność odmawiania pozwoli nauczyć się wyrażania swojej opinii, bez stresu o czyjąś dezaprobatę.