Jak usunąć plamy z krwi z tekstyliów?

prześcieradła z gumką

Jednymi z najtrudniejszych do usunięcia plam są zabrudzenia z krwi. Zdarzają się one na przeróżnych tekstyliach – niezależnie, czy są to jedwabne bluzki czy bawełniane prześcieradła z gumką – zawsze bardzo trudno jest usunąć tego typu plamy. Poznaj kilka trików na skuteczne pozbycie się ich.

Praktyczne wskazówki na usunięcie plam z krwi

Plamy z krwi są bardzo często kłopotliwe do usunięcia – nieważne na jakim materiale konkretnie występują. Tego typu zabrudzenia mogą przydarzyć się każdemu z nas, na przykład przy niefortunnym skaleczeniu, w wyniku którego mocno zaplamimy jakąś tkaninę. Zanim zabierzemy się do usuwania plam z krwi, warto poznać kilka wskazówek, które ułatwią nam cały proces. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby na tego typu zabrudzenia reagować jak najszybciej – najlepiej od razu po zaplamieniu materiału. Dzięki szybkiej reakcji usunięcie zabrudzenia będzie dużo łatwiejsze niż późniejsze zmaganie się z zaschniętymi plamami z krwi. Dodatkowo pamiętajmy również o tym, że tego typu zabrudzenia najlepiej jest usuwać za pomocą zimnej wody. Najbardziej korzystne będzie użycie wody o lodowatej temperaturze – ciepła nie zda egzaminu, a nawet może pogorszyć całą sytuację.

Prześcieradła z gumką – jak usunąć z nich plamy z krwi?

Plamy z krwi najczęściej zdarzają się na tego typu tekstyliach, jak na przykład prześcieradła z gumką czy poszewki na poduszki lub kołdrę. Istnieje wiele domowych sposobów, dzięki którym usunięcie zabrudzenia z krwi będzie dużo łatwiejsze. Jednym z nich jest użycie soli. Na świeżą plamę wystarczy posypać trochę soli, a po godzinie spłukać ją lodowatą wodą. Zamiast soli kuchennej warto także użyć sody oczyszczonej. Możemy wykonać też roztwór wody z solą lub z sodą – ten sposób będzie szczególnie skuteczny, jeśli plamy z krwi są już zaschnięte. Kolejną sprawdzoną metodą jest użycie soku z cytryny lub wody utlenionej. Pamiętajmy jednak, aby uważać z tego typu sposobami w przypadku tkanin szczególnie delikatnych – przy nieostrożnym postępowaniu mogą one ulec zniszczeniu. Jeśli domowe sposoby nie zdały egzaminu, wówczas warto użyć silnego odplamiacza.