Dzianina vs tkanina – poznaj różnice

dzianina-i-tkanina-różnice

Każdego dnia wykorzystujemy w przestrzeni zawodowej oraz osobistej najróżniejsze produkty, które są oczywiście wykonane z konkretnych materiałów. Wiele z nich wykonano z tkaniny albo dzianiny. Czym jednak będą one się tak naprawdę między sobą różniły?

Dzianina i tkanina to nie to samo

Tekstylia, które na bardzo dużą skalę zawsze wykorzystuje każda hurtownia dzianin, podzielone muszą być oczywiście na konkretne kategorie. Wyróżniamy więc tutaj, jak już wspomnieliśmy tkaniny oraz dzianiny. Jeżeli chodzi o najprostsze wyjaśnienie tych kwestii, to tkaniny są po prostu tkane, a dzianiny dziane. Chodzi więc w praktyce o to, że te dwie konkretne kwestie będą się różnić między sobą sposobem splatania nitek. Tkanina będzie tworzona przez dwie nitki. Jest to oczywiście osnowa, a także wątek. Jeżeli zaś chcemy scharakteryzować dzianinę, to będzie ona wytwarzana z przędzy, która tworzy oczka. A jeżeli chodzi o konkretne podkategorie, to możemy tu wyróżnić tkaniny lniane oraz jedwabne, czy też wełniane i bawełniane. Występują także jeszcze wełnopodobne oraz jutowe. Jak jednak w praktyce na co dzień rozpoznać te różnice? Najprostszym przykładem będzie wskazanie, że koszulki, które każdego dnia przecież nosi każdy z nas, są uszyte właśnie z dzianiny i je będzie sprzedawać hurtownia dzianin. Natomiast z tkaniny będą wyprodukowane na przykład koszule, które ubieramy na jakieś ważne okazje. Tak więc przede wszystkim bardzo ważny będzie wybór materiału i przeznaczenie produktów, które mają być wytworzone.

Czy hurtownia dzianin współpracuje z producentami?

Oczywiście rodzaj tych materiałów zawsze też będzie się przekładać na konkretną sprzedaż. Nie bez powodu więc każda dobrze funkcjonująca hurtownia dzianin będzie nawiązywać długofalową współpracę z producentami, którzy mogą zagwarantować najlepszą jakość materiału. Jak pokazują statystyki bez względu na to, czy chodzi o uniwersalne tkaniny albo na przykład te bardziej wygodne w noszeniu dzianiny, która będzie się dopasowywała do ciała, przede wszystkim producenci koncentrują się na bawełnie. Do tego dochodzą jeszcze różne dodatki stosowane w procesie produkcyjnym. Oczywiście o wszystkim decyduje końcowy czynnik, czyli nabywca. Jeżeli jest zapotrzebowanie na konkretny rodzaj produktów, to hurtownie będą ich zamawiać więcej u producentów, a ci ostatni będą się koncentrować na przykład na dodawaniu elastanu, który gwarantuje utrzymanie fasonu. Wybór technologii zależy więc oczywiście od popytu.