Jak zrobić skalniak? Krótki poradnik
Architektura ogrodu ma ogromne znaczenie. Dobrze zaplanowana zielona przestrzeń przynosi mnóstwo frajdy, ale i przyjemności. Ogród prezentuje się ciekawie, jeśli jest w nim miejsce przewidziane na skalniak. Ozdobę naturalną, która nie jest trudna do stworzenia. Zatem, jak zrobić skalniak?
Planowanie – jak zrobić skalniak?
Skalniak z zasady ma przypominać naturalny wysokogórski krajobraz. Realnie uzyskuje się jednak kompozycje, które nie muszą stanowić w 100% wiernego odwzorowania. Chodzi o to, by połączyć kamienie oraz gatunki niskich roślin. Takie towarzystwo ciekawie się prezentuje, a ostateczny kształt zależny jest tak naprawdę od upodobań właścicieli. Jak zrobić skalniak? Z pewnością zaczynając od znalezienia odpowiedniego miejsca, a także rozplanowania, jak ma on wyglądać. Podpowiedzią może być to, by unikać geometrycznych kształtów. Skalniak, skoro ma być naturalny, powinien być daleki od idealnych wykonań, które nie są charakterystyczne dla naturalnych krajobrazów.
Miejsce na skalniak
Wybór miejsca jest bardzo ważny. Skoro zwracamy ciągle uwagę na możliwie naturalny wygląd i odwzorowanie krajobrazu przynajmniej zbliżonego do górskiego, dla skalniaka warto przeznaczyć na przykład okolice murków czy skarp. Skalniak dobrze prezentuje się również zastosowany obok altany czy tarasu – tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu.
Gleba i kamienie na skalniak
Gleba, która ma stać się podstawą dla skalniaka, powinna być niezbyt żyzna i przepuszczalna. Wiele zależy też od tego, jakie gatunki roślin zostaną przeznaczone na tę część ogrodowej kompozycji. Podłoże powinno mieć odczyn zasadowy lub obojętny, ponieważ rośliny przeznaczone do skalniaków, w naturalnych warunkach porastają zbocza wapienne.
Jak zrobić skalniak nieidealny? Chaos nie jest wskazany, dlatego pośród kamieni najlepiej wybierać te, które mają podobne pochodzenie. Na tę kompozycję nadają się kamienie polodowcowe, piaskowce, wapienie i granity. Wybrane kamienie należy układać warstwami, zagłębiając je w podłożu i obsypując ziemią. Dopiero po kilku tygodniach, gdy całość dobrze osiądzie, można brać się za sadzenie roślin.
Decydując się na skalniak warto pomyśleć na koniec o tym, kiedy i które gatunki najlepiej sadzić. Dobrą porą będzie zatem wiosna lub przełom sierpnia i września. Tak przygotowana kompozycja, odpowiednio wykonana, przez długi czas będzie zdobić ogród.