Jaki płyn hamulcowy wybrać?

Bezpieczne zachowanie samochodu na drodze nie zależy całkowicie tylko od doświadczenia i uwagi kierowcy. Za bezpieczeństwo w ruchu drogowym odpowiada również stan techniczny naszego samochodu, szczególnie hamulców. To, czy nasz układ hamulcowy działa prawidłowo, zależy w dużej mierze od stanu oraz jakości naszego płynu hamulcowego.

Dlaczego płyn hamulcowy jest ważny?

Płyn hamulcowy odpowiada za przenoszenie siły nacisku pedału na klocki hamulcowe. Prawidłowe funkcjonowanie płynu hamulcowego w naszym układzie hamulcowym sprawia, iż reakcje na hamowanie jest natychmiastowa a droga hamowania możliwie jak najkrótsza. Prócz podstawowej funkcji, płyn hamulcowy odpowiada też za odpowiednią konserwację całego układu hamulcowego. Dobrej jakości płyn chroni przed korozją, wchłania wodę, która przedostanie się do układu oraz zapewnia dłuższą żywotność całego pojazdu.

Na co zwrócić uwagę wybierając płyn hamulcowy?

W procesie wyboru odpowiedniego płynu hamulcowego musimy na samym początku zwrócić uwagę na to, jaki płyn będzie odpowiedni dla naszego pojazdu. Na butelkach z płynem widoczne są odpowiednie oznaczenia:

  • DOT 3
  • DOT 4
  • DOT 5
  • R3

Bardzo ważne jest, by nie mieszać różnych rodzajów płynu hamulcowego, gdyż może to być niebezpieczne dla naszego układu hamulcowego.

Kolejną istotną kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, jest poziom rozpuszczalnika, który powinien być na poziomie 70 a 80%. Im wyższa wartość procentowa rozpuszczalnika, tym większa zdolność absorbowania wody, która jest bardzo niszczycielska dla naszego układu hamulcowego. Płyn hamulcowy powinien mieć również odpowiednią wartość środka smarnego, który pozytywnie wpływa na cały układ hamulcowy.

Ważną kwestią jest, by wybierać płyn hamulcowy sprawdzonego producenta. Obecnie na rynku dostępnych jest dziesiątki marek płynów hamulcowych. Każdy ma inny skład, dlatego, zamiast kierować się ceną, na pierwszym miejscu powinniśmy zwrócić uwagę na skład oleju hamulcowego. Warto wydać kilka złotych więcej i mieć pewność, że płyn hamulcowy będzie sprawował się dobrze w naszym układzie hamulcowym.

Jaki płyn wybrać gdy kupujemy auto używane

Kupując auto używane, warto zapytać poprzedniego właściciela pojazdu, jakiego płynu hamulcowego używał. Jeżeli płyn, który był używany przez kilka lat, dobrze wpływał na funkcjonowanie układu hamulcowego, wtedy będziemy mogli spokojnie używać tego samego. Zawsze jednak istnieje ryzyko, że wybierzemy płyn hamulcowy, który nie będzie prawidłowo wpływać na nasz układ hamulcowy, dlatego warto zawsze zaopatrzyć się w niezależną gwarancję. Samochody z gwarancją będą w takiej sytuacji poddane darmowemu przeglądowi oraz ewentualnie naprawie awarii.