Jakie auta kupują Polacy?

Z roku na rok coraz bardziej widoczna jest zmiana podejścia Polaków względem zakupu i posiadania samochodu. Jeszcze do niedawna praktycznie każdy kupował pojazd na własność. Obecnie jednak ta tendencja maleje na rzecz leasingu a także wynajmu, który pozwala cieszyć się nowym autem bez konieczności inwestowania dużej kwoty. Branża motoryzacyjna cechuje się dynamizmem oraz częstymi zmianami, które w pewnym stopniu wpływają również na nasz lokalny rynek. Jakie auta obecnie królują wśród Polaków? O tym w poniższym artykule.

Używane najczęstszym wyborem

Chociaż badania wskazują na wzrostową tendencję zakupów nowych samochodów, to nieprzerwanie od lat prym wiodą tzw. „używki”. Głównym powodem takiego stanu rzeczy są stosunkowo niskie zarobki Polaków względem obywateli innych państw. Zakup auta z gwarancją prosto z salonu bardzo często po prostu przekracza możliwości finansowe statystycznego Kowalskiego. Innym powodem zniechęcającym do zakupu nowych aut jest szybka utrata ich wartości. Najczęściej wynosi ona około 50 procent po trzech latach użytkowania. W szczególności tyczy się to popularnych marek miejskich natomiast w przypadku luksusowych marek spadek może wynieść nawet do 65 procent.

Nowe głównie dla firm

Do firmowych salonów najczęściej zaglądają przedstawiciele przeróżnych firm. Jak donoszą badania około 28 procent wszystkich nabywców nowych pojazdów to klienci indywidualni. Reszta czyli ponad 70 procent to przedsiębiorstwa. Dzieje się tak ponieważ samochody niedostępne dla większości obywateli są przeważnie inwestycją dla firm a zarazem sposobem na optymalizację podatkową. Prze obecnym trendzie na wynajem oraz leasing pojazdów auta z gwarancją nie obciążają jednorazowo budżetu firmy.

Auta z gwarancją

Producenci bardzo często kuszą swoich przyszłych klientów wieloma gwarancjami dotyczącymi aut. Auta na gwarancji w razie ewentualnych awarii odsyłane są do serwisu i tam naprawiane. Niestety nie dzieje się tak w przypadku każdej z awarii dlatego warto najpierw szczegółowo i dogłębnie zapoznać się z umową i założeniami gwarancji przed jej podpisaniem. Warto zaznaczyć też, że gwarancja wcale nie jest wymagana przez prawo o czym większość osób jednak nie wie. Jest bowiem jedynie formą dobrowolnej umowy pomiędzy sprzedającym a kupującym, w świetle której producent zobowiązuje się do naprawy niektórych z występujących w trakcie eksploatacji usterek. Auta z gwarancją z jednej strony stanowią dowód jakości oraz poczucie bezpieczeństwa jednak z drugiej strony są dobrze znanym i popularnym chwytem marketingowym.