Oliwka czy mleczko – co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

Skóra niemowlaka jest niezwykle wrażliwa, cienka i delikatniejsza niż skóra osoby dorosłej, dlatego kluczowe jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji. Dziecko nie ma tak rozwiniętej warstwy ochronnej skóry jak dorośli, zatem wymaga bezpiecznych i przebadanych kosmetyków.
Do mycia malucha należy zatem używać przeznaczonych do tego kosmetyków: żeli do ciała i włosów, pielęgnacyjnego płynu do kąpieli lub oliwek. Po kąpieli również należy dobrać odpowiednie dla skóry dziecka produkty. Na rynku mamy olbrzymi wybór kosmetyków dla niemowląt: mleczek, balsamów oraz oliwek. Na który się zdecydować?

Oliwki stosowane po kąpieli natłuszczają skórę, tworząc na jej powierzchni ochronny film. Nakładane na suchy, łuszczący się naskórek są w stanie zapewnić nawilżenie i odżywienie.
Jeśli dziecko ma na głowie ciemieniuchę (tłuste, żółtawe łuski), wówczas należy nasmarować to miejsce oliwką na kwadrans przed kąpielą, gdy łuski zmiękną, wyczesać je miękką szczoteczką, a następnie delikatnie umyć główkę. Oliwka będzie odpowiednia do pielęgnacji przy niemowlęciu, które ma skórę skłonną do przesuszania, ponieważ natłuszcza ją bardziej niż mleczko.
Jeśli stosowanie oliwki przyniesie wymierne efekty, naskórek się wzmocni i nawilży, warto zmienić kosmetyk na mleczko do ciała. Dalsze, częste stosowanie oliwki przy zdrowej, odpowiednio nawilżonej skórze może wywołać trądzik niemowlęcy, nasilić zmiany łojotokowe i paradoksalnie – nadmiernie ją wysuszyć.

Mleczko pielęgnacyjne do ciała również jest w stanie zapewnić odpowiednie nawilżenie. Zawarte w nim substancje aktywne jak np. wyciąg z migdałów, gliceryna lub panthenol mają właściwości odżywcze i ochronne. Dokonując wyboru między oliwką a mleczkiem należy przede wszystkim kierować się stanem i potrzebami skóry niemowlaka. W przypadku skłonności do przesuszeń, warto stosować oliwkę (nawet kilka miesięcy, jeśli jest taka potrzeba), aż do momentu ustania suchości, a następnie wprowadzić pielęgnację mleczkiem. Jeśli niemowlak od początku ma zdrową skórę, bez podrażnień, wówczas można nakładać pielęgnacyjne mleczko. Przy czym należy pamiętać, aby leczyć ciemieniuchę tylko oliwką.

W wielu drogeriach znajdziemy duży wybór kosmetyków dla niemowląt różnych marek, takich jak np.: Hipp Babysanft, Oillan Junior, Johnson’s Baby, Ziaja Ziajka oraz Nacomi Baby. Decydując się na zakup produktów dla dzieci należy przyjrzeć się etykietom, ponieważ niektóre z tych kosmetyków dopuszczają użycie od 1 dnia życia, zaś inne są przeznaczone dla starszych pociech.

Warto również sprawdzić skład kosmetyku, żeby wiedzieć, jakie zawiera składniki aktywne i czy są w nim substancje, co do których mamy zaufanie. Spora część oliwek, balsamów i mleczek zawiera parafinę – olej mineralny, który jest oczyszczonym węglowodorem, uzyskiwanym w procesie destylacji ropy naftowej. Brzmi groźnie, ale niektórzy specjaliści dopuszczają do ich używania, twierdząc, że parafina zawarta w produkcie kosmetycznym została wyprodukowana z czystych form oleju i nie powinna zawierać zanieczyszczeń. Produkty z olejem mineralnym znajdują się na półkach sklepowych, ponieważ zostały uznane za bezpieczne, jednak każdy rodzic powinien sam podjąć decyzję, czy uznaje te produkty za odpowiednie dla swojej pociechy, czy woli „dmuchać na zimne” i wybrać inny rodzaj kosmetyków do pielęgnacji. Osoby, które podchodzą nieufnie do olejów mineralnych, powinny każdorazowo sprawdzać, czy produkt dla niemowlaka ma je w składzie.

Wybór właściwego kosmetyku jest decyzją każdego rodzica. Ważna jest nie ilość, ale jakość stosowanych produktów. Kupujmy uważnie kosmetyki do pielęgnacji niemowląt, aby zapewnić im komfort i bezpieczeństwo.